Leszczyna: W ochronie zdrowia dezinformacja jest szczególnie niebezpieczna
Podczas wtorkowej konferencji Izabela Leszczyna przedstawiła siedem filarów bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zdrowotne jest jednym z nich, a z kolei jego kluczowym elementem jest walka z dezinformacją.
Leszczyna: oto nasze priorytety
– Żyjemy w czasie, w którym wszyscy nie tylko Polacy, wszyscy Europejczycy wyjątkowo wysoko cenią właśnie nasze bezpieczeństwo w bardzo wielu wymiarach. Mówiąc o bezpieczeństwie, mówimy o siedmiu filarach tego bezpieczeństwa i te siedem filarów w różnych resortach w różnych obszarach życia Polek, Polaków, Europejek, Europejczyków. Będziemy starali się dyskutować, będziemy dbać o to bezpieczeństwo, poszerzać i robić wszystko, żeby stało się udziałem wszystkich obywateli Unii Europejskiej – mówiła minister zdrowia.
Filary bezpieczeństwa to:
- zdolność do obrony,
- ochrona ludzi i granic,
- odporność na obcą ingerencję i dezinformację,
- zapewnienie bezpieczeństwa i swobody działania,
- transformacja energetyczna,
- konkurencyjne i rolnictwo,
- bezpieczeństwo zdrowotne.
Bezpieczeństwo zdrowotne
– Doświadczenia pandemii i teraz wojny w Ukrainie na tyle silnie oddziałują na bezpieczeństwo zdrowotne, że polski rząd, Ministerstwo Zdrowia i Komisja Europejska uznały, że bezpieczeństwo zdrowotne musi być na agendzie polskiej prezydencji – podkreśliła Leszczyna.
W obszarze zdrowia ministerstwo wyznaczyło cztery priorytety. Są to:
- profilaktyka i promocja zdrowia,
- zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży,
- cyfrowa transformacja opieki zdrowotnej, czyli EHDS – bezpieczeństwo pacjentów i rozwoju nowych technologii,
- bezpieczeństwo lekowe.
Kluczowa jest walka z dezinformacją
Leszczyna zwróciła uwagę, że w obszarze zdrowia szczególnie niebezpieczna jest dezinformacja. – Wojna to często wojna hybrydowa, często prowadzona w internecie, przez różne grupy, które przez dezinformację wprowadzają chaos i w ten sposób starają się osłabić demokratyczne kraje Unii Europejskiej – jest nam znana. Od wielu lat wszyscy obserwowaliśmy z przerażeniem, jak dezinformacja jest w stanie wpływać na losy państw – mówiła.
– W Ministerstwie Zdrowia, szerzej: w ochronie zdrowia, dezinformacja jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ w gruncie rzeczy bezpieczeństwo pacjentów opiera się na zaufaniu do lekarzy i na wiedzy medycznej pracowników medycznych – dodała minister.
W ramach priorytetu Profilaktyka i promocja zdrowia Polska będzie chciała m.in. promować najlepsze programy profilaktyczne dostępne w Unii. Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk zaznaczyła, że celem będzie m.in. wypracowanie katalogu dobrych praktyk, które mogłyby być rekomendowane innym państwom członkowskim. Podkreśliła, że Polska będzie chciała zacząć rozmowy na temat regulacji, które państwa członkowskie wdrażały w ostatnich latach w ramach dyrektywy tytoniowej, czyli dotyczące palenia tytoniu, nowatorskich produktów, ale także spożywania alkoholu.
Ostatni element, czyli bezpieczeństwo lekowe polska prezydencja ma zamiar realizować dwutorowo. To zapowiedź kontynuacji i zintensyfikowania prac nad pakietem farmaceutycznym rozpoczętych przez węgierską prezydencję. MZ chce działać na rzecz poprawy dostępności do nowoczesnych terapii lekowych w mniejszych, uboższych państwach członkowskich UE.
Kacperczyk dodała, że w obszarze bezpieczeństwa lekowego m.in. w ramach „planu na 100 dni” powstać ma dokument o lekach krytycznych.